Най-любимото ми божество от Тантра е Ганеша. Името е комбинация от две думи, ГАНА и ИША. Гана означава живи същества с име и форма, а иша означава Бог. Така Ганеша е Бог на всички живи същества, тоест на сътворението. " Ганеша" е титлата, дадена на втория син на Шива при провъзгласяването му за закрилник или бог на цялото мироздание. Всички тантристки и духовни богосложения в индуистката традиция започват с призоване на Ганеша. Той е почитан за отстраняване на препятствията в началото на всяко начинание : предприемане на пътуване, построяване на къща или писането на книга или писмо.
Ганеша се изобразява като ниска, шкембеста фигура с четири ръце и слонска глава с един бивник. В три от ръцете си държи брадвичка, ласо и понкога раковина. Четвъртата ръца принципно е изобравена в жест на отправяне на благословия, но често и държи топка от брашно от нахут. Има малки очи, които греят като скъпоценни камъни. Придружен е от плъх, които преди това е бил демон и Ганеша го побеждава и го прави свое превозно средство. Този демон символизира суетата и наглостта, гордостта и нахалството и егото.
Във видът му няма нищо божествено и главата на слон и дебелото му тяло привлича само децата, а на тези, които се мислят за порастнали им изглежда смешен. Ганеша е покровител на хората със задълбочена преценка, които не се заблуждават от въшния вид. За рационалният ум той не е привлекателен и приемлив. Хората, които не приемат външният му вид стават жертва на лявото полукълбо на мозъка, където се намира рационалния ум. Това е най-голямото препятствия по пътя на духовното развитие. Приемането на Ганеша за Божествената Сила успокоява рационалния ум и всички негови съмнения, които са нашият най-голям враг. Ганеша е почитан като най-великият в премахването на препядствия, защото когато отправим молитва и го призовем, рационалният ум бива подчинен и поставен под контрол. Вярата е мощна сила и качва енергия и ни свързва с висшите центрове в тялото. Ганеша е непоколебим и дава твърдост на тези, които медитират върху него и го призовават в началото на всички начинания - светски или духовни.
Има много версии за раждането на Ганеша. В една от тях се разказва, че е бил създаден от очистващ мехлем ( убтан ), който Божествената Майка - Парвати е избързала от тялото си. Мехлемът съдържа част и от киртта й. Един ден Парвати искала да се изкъпе, но пазителят на нейните посоки на света отсъства, Тя взела малко убтан, направила бебешка фигурка от него и му вдъхнала живзнена сила - Прана. Сложила детето за своя охрана и го въоражила с непобедим скиптър и му казала да не пуска никой при нея. По същото време бог Шива решила да посети своята любима съпруга Парвати. Когато бебето-пазач не го пуснало той се разгневил и заплашил, но детето било непоколебимо. В яростта си бог Шива отсякъл главата на момчето с тризъбеца си. Когато Паравати научила тя много се натъжила и помолила Шива да върне детето към живот. Той тръгнал да търси глава, която да съедини с тялото на детето. Било нощем и всички майки спели, прегърнали здраво децата си, така че Шива не успял да отсече никоя глава. Изведнъж видял малко слонче да спи до майка си, опряло гръб до нейният. Шива взел главата на слончето, съединил я с тялото на момчето и му върнал живота.
На снимката се виждат Бог Шива и Богиня Парвати заедно с малкият Ганеша. Тя е въплашението на Шакти, която е женският принцип на енергията.